Monday - Saturday 9.00 - 18.00
Online Shop
Termoform Prosesi Isıtma Ünitesi
Termoform Prosesi Isıtma Ünitesi

Thermoforming, (vakumla şekillendirme), vakum ve sıcaklık altında ısıtılan plastik plakalara istenilen şekli verme işlemidir. Levhalar genel olarak 135°C -200 °C arasında ısıtılır. Çok sayıda ısıtıcı eleman, şekil verme öncesinde levhaların sıcaklık değerlerine uygun ısıtma işlevini yerine getirir. Bu nedenle ısıtıcı elemanların istenilen sıcaklık değerlerini vermeleri çok önemlidir. Isıtma işleminden sonra plastik levhalar vakum altında şekillendirilirler. Ürünün niteliğine göre levhalara verilen şekiller farklı olabilir veya aynı levhanın değişik yerlerine farklı şekiller verilebilir.

Proses sırasında levhanın istenilen şekli alması, ısıtma işleminin iyi yapılmasına bağlıdır. Bu nedenle her bir ısıtıcı eleman istenilen sıcaklık 7 değerini verebilecek şekilde hassas ayarlanmalıdır. Genel olarak bu işlem manüel olarak yapıldığından hassasiyeti sağlamak zordur. Isıtma bölgesinde levhalar üzerinde istenildiği gibi homojen bir ısıtma uygulanamazsa şekil verme işlemi kolay olmaz. Bunun sonucunda levhaların muhtelif yerlerinde kalınlık değişimleri meydana gelir ve levhalar istenilen şekli alamaz. Böylece açığa çıkan hurda miktarı fazla olur. Bazı plastikler şekillendirme sıcaklığında macunumsu bir kıvam alır. Bu yüzden çok az bir basınçla kalıbın şeklini almaları mümkündür.

Bazıları şekillendirilmelerinde direnç gösterir. Bu tür plastikleri işlemek için kuvvetli donanım ve makinelere ihtiyaç duyulur. Termoplastiklerin erime sıcaklıkları bakımından ikiye ayırmak mümkündür. Bazı plastik çeşitleri yumuşadıktan sonra erir. Bazı plastik çeşitleri ise yumuşamadan erir. Yumuşamadan eriyen termoplastikleri vakumla şekillendirmek güçtür. Belirli bir noktadan sonra birkaç derece daha yüksek bir sıcaklıkta plastik eriyerek akar. Bu yüzden plastiği ısıtmak çok önemlidir. Plastik levhanın sıcakken uzaması, kuvveti, direnci ve bozulması sıcaklıkla etkilendiğine göre sıcaklık levhanın tüm alanı üzerinde düzgün bir şekilde dağılmalı ve uygun değerdeki sıcaklık levhanın tüm yüzeyinde aynı olmalıdır.

Isıtıcılar genellikle bir alüminyum reflektör plaka içinde monte edilen infrared(kızılötesi) unsurlardır. Herhangi bir ısıtıcı kullanarak en iyi vakum sonuçlar elde etmek için ısının tüm yüzey alanı üzerinde ve kalınlığı boyunca eşit olarak dağıtılması esastır. Bunu başarmak için bir dizi enerji regülatörleri tarafından kontrol edilen bölgeler olması zorunludur. Kritik sıcaklıklarda, yüksek sıcaklık değerleri oluşturan quartz ısıtıcılar tavsiye edilir. Isı yoğunluğu çeşitli bölgelerde iyi kontrol edilir ve konveksiyon hava akımları ve kelepçe alanlarında oluşan ısı kayıpları telafi edilebilir ve tutarlı ısı değerleri sürekli olarak sağlanır.Ser Rezistans  tava revizyonları ve yeni tava tasarımlarında enerji dağılımı ,çevreci ,tasarruflu ürünler tasarlayarak ihtiyaçlarınıza cevap vermektedir.

Online Shop